verze pro tisk

Cabo de sao Vicente – portugalský konec světa

7. srpen 2014

Bom dia z „konce světa“, tedy alespoň toho evropského. Pokud se člověk vydá do Portugalska, musí navštívit Cabo de sao Vicente. Nejjihozápadnější bod Evropy s vysokým útesem a starým majákem. Odedávna lidi láká vrchol útesu, kde se běsnící vlny tříští o ostrá skaliska. Prý když se člověk podívá dolů spatří umrlčí lebku. Ovšem každý vidí něco jiného.

Cabo de sao Vicente; zdroj: Marie CimburkováCabo de sao Vicente; zdroj: Marie Cimburková

Kde končí země a začíná moře

Tam, kde končí země a začíná moře, kde je údajně pochován svatý Vincent a kde stojí nejsilnější maják Evropy, tam může člověk na chvíli pocítit portugalské saudade.

Cesta na konec světa nevede po rozbouřeném moři ani po nehostinném vřesovišti. Doveze vás tam autobus plný turistů a přivítají vás automobily a stánkaři. Nicméně první dojem se už po chvíli změní. Místo je hodno svých přízvisek. Kousek dál od majáku, který má být nejsilnější v Evropě a svým světlem varuje lodi až do sto kilometrů, se již ocitnete v jiném světě.

Saudade

Cestičky ve vřesovišti bokem kolem majáku vedoucí až k útesům vás dovedou do míst, kde si budete připadat opravdu jako na konci světa. Zde už bývá turistů málo. Všichni se jaksi rozptýlí. Cestiček je tu mnoho, takže si každý může najít svůj koutek – posadit se, postát a vnímat vlny moře tříštící se o vysoká skaliska. Možná dokonce zažijete na vlastní kůži saudade – touhu neurčitou, velmi silnou a těžko definovatelnou. Takovou, jakou zažívali Portugalci, když truchlili po zašlé slávě své země a časech dávno minulých.

 

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Clarice

neděle, 3. září 2017
23:01

Tremendous issues here. I'm very glad to see your post. Thank you so much and I'm
taking a look forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?


posted by: Clarice [Odpovědět]

Estela

pátek, 7. duben 2017
19:45

This article is actually a good one it assists new net viewers, who are wishing for blogging.


posted by: Estela [Odpovědět]

Jessika

úterý, 1. květen 2018
02:58

I know this site offers quality depending content and other
stuff, is there any other site which offers such stuff in quality?


posted by: Jessika [Odpovědět]

Čtěte také...

Seznámení s mužem z celého světa

Seznámení s mužem z celého světa

Vrátila jste se ze schůzky s kamarádkou a v hlavě Vám neustále zní její rada, jak si najít nového přítele či kamaráda na společné víkendy? Sama možná vyzkoušela seznámení prostřednictvím internetové Evropské seznamky a možná zde našla svého vysněného prince. To je určitě motivace, abyste tuto intern…

Abu Dhabi: Nejluxusnější hotely světa i arabská historie

Abu Dhabi: Nejluxusnější hotely světa i arabská historie

Abu Dhabi je jedno z nejbohatších měst světa. Je to hlavní město Spojených arabských emirátů, a zároveň jeden ze sedmi zakládající emirátů. Dovolená v Abu Dhabi je skutečně exotická. Kombinace starého arabského města a luxusních čtvrtí vám neustále připomíná, že se nacházíte ve světě milionářů. A př…


Zájezdy do celého světa od německých CK s odlety z Prahy

Zájezdy do celého světa od německých CK s odlety z Prahy

Pro české turisty je mnohdy výrazně výhodnější, pokud si zařídí zájezdy od německých cestovních kanceláří. Ty totiž často nabízejí luxusní zájezdy do světově proslulých destinací za daleko nižší ceny, než za které lze podobné zájezdy pořídit u tuzemských cestovních kanceláří.

Cestovní pojištění online a přes mobilní telefon

Cestovní pojištění online a přes mobilní telefon

Česká asociace pojišťoven sdružuje několik desítek českých pojišťoven. Většina z nich nabízí standardní pojišťovací služby, v jejich sortimentu samozřejmě nechybí ani cestovní pojištění. To začíná být pro mnoho lidí právě v těchto týdnech aktuální, neboť se blíží doba dovolených.Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy