verze pro tisk

Bulharská Sofie – město protikladů

24. duben 2014

Hlavní metropole Bulharska, město paláců, kostelů, muzeí, pomníků i univerzit, na druhé straně rozvaliny reflektující nálety za druhé světové války i velká komunistická sídliště či stavby ve stylu „stalinské gotiky“. Přesto či právě proto má Sofie své kouzlo a uchvátí každého svou zvláštní atmosférou.

Svatý Jiří, zdroj obrázku: wikiSvatý Jiří, zdroj obrázku: wiki

Památky, které musíte navštívit

Katedrála sv. Alexandra Něvského

Sídlo a svatyni patriarchy bulharské pravoslavné církve najdete na náměstí stejného jména přímo v srdci Sofie. Postavili ji na počest ruskému caru Alexandru II. za to, že pomohl Bulharsku získat roku 1878 nezávislost. Řadí se k nejvýznamnějším pravoslavným památkám světa. Katedrála má pět lodí, které jsou rozprostřeny na třech tisících metrech čtverečních, výška pak dosahuje 53 metrů. Výzdoba patří k nejhonosnějším a zahrnuje například trůny pro cara a patriarchu z onyxu a alabastru.

Kostel sv. Sofie

Kostel ze 6. století, dle kterého bylo město pojmenováno.

Kostel sv. Jiří

Kostel pochází ze 4. století a je považován za nejstarší budovu v Sofii. Postaven je z pálených červených cihel a jeho interiér zdobí středověké fresky. Pokud se rozhodnete tento kostelík navštívit, nebudete to mít úplně lehké, neboť je ukrytý v zadním traktu rozsáhlého hotelového komplexu Sheraton.

Kostel sv. Petka

První zmínka o tomto malém dvoulodním kostelu pochází ze středověku. Stojí na místě bývalé římské stavby. Interiér je vyzdoben nástěnnými malbami s biblickými výjevy. Kde však tento malý skvost stojí? Uprostřed širokého bulváru obklopen smogem projíždějících automobilů a obrovskou megalomanskou trojúhelníkovou budovou, která za bývalého komunistického režimu sloužila jako sídlo Bulharské komunistické strany. Toť například jeden z mnoha zmiňovaných kontrastů.

Kostel sv. Mikuláše a Pantaleona

Nenápadný kostel v sobě skrývá kouzlo, které uchvátilo památkářům i obyčejným lidem. Zejména interiér kostelíku může zato, že byla tato církevní památka v roce 1979 zapsána do Seznamu UNESCA. Nachází se zde barevné dobové fresky zachycující 89 scén a 240 postav. Soubor maleb pochází ze 13. století a je ve velmi dobré stavu. Jedná se o nejvýznamnější památku Sofie. Nachází se na jednom z vrchů v podhůří Vitouši a dojedete tam autobusem. Nemusíte se bát, že přejedete, je to totiž konečná.

Mešita Banja Baši

Protipólem k pravoslavným kostelům jsou mešity. Paradoxní ovšem je, že ačkoli Sofie byla osídlena a defakto i ovládána dlouhá století osmanskými Turky, dochovala se zde jediná mešita. Mešita Banja Baši ve volném překladu Velké lázně byla postavena v roce 1576 přímo nad vývěrem termálních pramenů. I dnes někdy můžete uvidět páru stoupající z jejích stěn. NEJ: Banja Baši totiž patří k nejstarším dochovaným mešitám na Balkáně.

Národní historické muzeum

Opět zde máme NEJ. Jedno z největších a také jedno z nejnavštěvovanějších muzeí ve východní Evropě nabízí ke shlédnutí 650 000 artefaktů, z nichž asi nejcennější jsou zlaté předměty z thráckého pokladu.

Slavejkovo náměstí

Náměstí nese hrdě jméno po spisovatelích Petkovi a Penčovi Slavejkových. Náměstí jakoby celé bylo věnováno knihám a spisovatelům, neboť zde stojí budova národní knihovny, a také lavička s vedle sebe sedícími Slavejkovými (otcem Petkem a synem Penčem). Atmosféru zde dokreslují knižní veletrhy pod širým nebem.

Bulhaři a spěch

V Bulharsku se nespěchá. Jste-li zvyklí, že ve Švýcarsku, ale i v Německu vše klape a jezdí jako švýcarské hodinky. Zde se na hodiny jakoby zapomnělo. Vypadá to spíš, že se na ně ani nedívají. Hlavně žádný spěch a kvap. V menších stanicích, ať už vlakových či autobusových mnohdy nejsou jízdní řády. Ovšem místní vám vždy moc rádi a ochotně poradí. Celkově se dá říci, že pro ty z vás, kteří čekání opravdu nemáte rádi, je možná lepší využít zdejší taxíky. Ty jsou oproti našim docela levné. Vychází jen na dvojnásobek ceny za jízdu autobusem. Přesto i zde je dobré si cenu dopředu s řidičem smluvit.

Zloději a kapsáři

Stejně jako v jiných hlavních městech Evropy, i zde je nutné dávat si pozor na doklady, peněženku i ostatní věci. Chvilka nepozornosti a plno nepříjemností je na světě. Jinak tomu je venkově, kde se nemusíte obávat nechat pohlídat své objemné kufry některému z místních dědečků či babiček.

Ať už se rozhodnete Sofii poznat z kterékoli její strany, určitě nebudete zklamaní. Musíte být ovšem dopředu připraveni na to, že se zde setkáte s mnoha kontrasty a paradoxy. Tak jako jinde i zde se na rázu hlavního města Bulharska podepsala především bouřlivá historie.

 

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Denisha

sobota, 22. červenec 2017
15:42

Excellent blog you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards
that cover the same topics talked about here? I'd really love to be a part of online community where
I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.

If you have any suggestions, please let me know. Cheers!


posted by: Denisha [Odpovědět]

Bryan

neděle, 9. duben 2017
06:18

This site was... how do you say it? Relevant!! Finally I've
found something which helped me. Appreciate it!


posted by: Bryan [Odpovědět]

Čtěte také...

Kostarika, země protikladů - kam se vydat?

Kostarika, země protikladů - kam se vydat?

Kostarika je považována za perlu Jižní Ameriky. Je turisty velmi vyhledávanou oblastí, neboť zde mohou poznávat zdejší památky, nádhernou přírodu a také si užívat bezstarostné chvíle na plážích a zabavit se jedním z mnoho vodních sportů.

Hlavní město ostrova Rhodos: pojďme na prohlídku

Hlavní město ostrova Rhodos: pojďme na prohlídku

Rhodos má výbornou silniční síť, jejímž využitím se dá pohodlně projet celý ostrov a navštívit tak mnoho zajímavých míst. Jste-li stejně jako já milovníky historie a kulturních památek, nesmíte si nechat ujít hlavní město ostrova, starodávné měs-to Rhodos. Dělí na Staré a Nové. Pojďme se tedy společ…


Jak autem do Bulharska

Jak autem do Bulharska

Cestovat se dá v dnešní moderní době různými způsoby. Nejčastěji však lidé využívají hromadné zájezdy zprostředkované některou z mnoha cestovních kanceláří. Dalším oblíbeným způsobem je naopak cestování tzv. na vlastní pěst. Dosti často pomocí vlastního či vypůjčeného vozidla. Třetí varianta je komb…

Nejlepší destinace Bulharska

Nejlepší destinace Bulharska

Nejlepší destinace Bulharska se jednoznačně nachází na černomořském pobřeží, které zejména v poslední době opět láká stovky turistů. A na co nejvíce? Bulharské pobřeží Černého moře se pyšní 378 km nabízejícími třpytivé písečné pásy, skalnaté zátoky, plážová jezera a pláže, z nichž nejméně dvanáct je…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy