verze pro tisk

Co zařídit v cestovní kanceláři před dovolenou?

8. květen 2014

Co dělat, když jste se rozhodli letošní dovolenou svěřit některé z množství cestovních kanceláří a jak postupovat, aby se na nic nezapomnělo a nic se nezanedbalo? Vezměte to popořádku. Termín dovolené máte vybraný, destinaci též a dokonce už jste nalezli cestovní kancelář nabízející zájezd do stejné destinace a přesně vyhovující vašemu vkusu a potřebám. Co tedy dál?

zdroj: wikizdroj: wiki

Cestovní doklady

V první řadě je nutné zkontrolovat, zda máte všichni budoucí cestovatelé platné cestovní doklady tj. cestovní pas, případně občanský průkaz (to v případě, že hodláme cestovat pouze po zemích Evropské unie) a další potřebné doklady. Také je dobré si dopředu zjistit jednotlivé odchylky ohledně platnosti dokladů, neboť u některých zemí je například vyžadováno při návštěvě a pobytu v zemi mít pas platný ještě nejméně půl roku po návratu z této země (např. Belize). Při vstupu do některých dalších zemí je zase nutná vstupní turistická karta, jak je tomu například na Kubě či při vstupu do Dominikánské republiky. Dosti často, obzvláště když cestujete přes oceán, je potřeba před cestou vyřídit vízum (například Austrálie, USA), opět na dostatečně dlouhou dobu. V některých státech při vstupu na jejich územi kontrolují nejen výše uvedené doklady, ale i potvrzení o uzavření cestovního pojištění (např. opět Kuba).

V cestovní kanceláři

V případě, že máte vybranou destinaci, ale nevíte si rady s tím, jaký typ zájezdu je pro vás nejlepší, opět doporučuji obrátit se na vaši oblíbenou cestovní kancelář a poradit se přímo s pracovníkem této CK. Pokud už máte vybránu destinaci, cestovní kancelář i konkrétní zájezd, musí být sepsána cestovní smlouva, která musí být uzavřenana písemně ve dvou vyhotoveních. Tato cestovní smlouva by měla vždy obsahovat vymezení zájezdu (co přesně zahrnuje – polopenze, doprava, ubytování,…), cenu zájezdu, jaká je výše odstupného, pokud se rozhodne zákazník od smlouvy odstoupit a zájezd neabsolvuje a záruky při porušení povinností cestovní kanceláře. Pakliže si objednáváte zájezd nikoli přímo u konkrétní cestovní kanceláře ale u cestovní agentury,musí obsahovat cestovní smlouva i tehdy jméno konkrétní cestovná kanceláře, která fakticky zájezd bude organizovat, jméno cestovní agentury ve smlouvě nestačí.

Poznámka: Je dobré si uvědomit a podrobně pročíst vymezení zájezdu ve smlouvě, neboť v cestovním ruchu se rozlišují služby základní, mezi které patří stravování, ubytování a doprava, a pak doplňkové, což jsou veškeré služby ostatní. Pakliže tedy smlouva nebude obsahovat něco, na čem jste se s CK či s CA domluvili a ve smlouvě to uvedeno není, je nutné abyste trvali na přepsání smlouvy a jejího doplnění. V případě, že byste tak neučinili, nemohli byste tyto služby ani po CK vyžadovat.

Rozdíl mezi cestovní kanceláří a cestovní agenturou

Cestovní kancelář fakticky pořádá a zajišťuje hladký průběh zájezdu. Oproti tomu Cestovní agentura jen prodává zájezdy, a to nikoli pod svým jménem ale pod hlavičkou cestovních kanceláří. Konkrétní definice CK i CA naleznete v Občanském zákoníku, který i přesně stanoví formu a obsah cestovní smlouvy.

Pojištění

Cestovní kanceláře by měly být ze zákona pojištěny na úpadek. My zákazníci bychom si vždy před jakoukoli cestou do zahraničí měli sjednat cestovní pojištění. K pojištění na událost (například ztráta zavazadel, krádež, škoda na zavazadlech, úraz, onemocnění,…) se pojí tzv. asistence, což je komplexní zabezpečení potřeb klientů pojišťovny při jejich cestách mimo trvalé bydliště, zejména v zahraničí. Služba zahrnuje například obstarávání opravy poškozeného vozu či odtažení apod. Je proto dobré si zapamatovat číslo na tuto asistenční službu a v případě jakékoli takové události je ihned kontaktovat.

Připojištění

Připojištění je lákavé pro sportovce, ale i pro lidi, kteří si nejsou zcela jistí, že v dobu zájezdu budou moci nakonec se zájezdem odjet. Existují tak možnosti se k základnímu cestovnímu pojištění ještě připojistit například na storno zájezd. Musí se ovšem sjednat nejpozději den po platbě zálohy zájezdu nebo po jednorázové platbě ceny zájezdu.

Veškeré informace ohledně pojištění či připojištění by vám měli poskytnout ve vaší pojišťovně. Důležité je si zapamatovat, že prostě před cestováním do zahraničí byste si ho prostě vždy měli vyřídit.

 

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Kristie

neděle, 9. duben 2017
10:05

I simply could not go away your site before suggesting that I really
enjoyed the usual info a person supply in your visitors?

Is gonna be again often in order to investigate cross-check
new posts


posted by: Kristie [Odpovědět]

Lorenzo

neděle, 3. září 2017
21:23

Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, amazing blog!


posted by: Lorenzo [Odpovědět]

Čtěte také...

Před cestou do zahraničí si vždy sjednejte cestovní pojištění

Před cestou do zahraničí si vždy sjednejte cestovní pojištění

Je několik důležitých věcí a záležitostí, které je potřeba udělat před každou cestou na dovolenou. V první řadě si rozhodně zjistěte všechny detaily o zájezdu či pobytu. Před samotným odjezdem si pak zajistěte dům před případnými útoky zlodějů a vandalů. Na co však také nesmíte zapomenout, je uzavře…

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na online cestovní pojištění!

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na online cestovní pojištění!

Ať už se chystáte vyrazit na delší zahraniční dovolenou nebo třeba jen na víkend, vždy je dobré zajistit si včas cestovní pojištění. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit a většinou se tak stane v nejméně vhodnou dobu.


Cestovní pojištění pro zahraniční i tuzemský pobyt

Cestovní pojištění pro zahraniční i tuzemský pobyt

Cestovní pojištění si většina lidí zařizuje pouze tehdy, jede-li na dovolenou do zahraničí. Velmi praktické však je zařídit si nějaké dobré pojištění také ve chvíli, kdy plánujete dovolenou v tuzemsku.

Allianz Direct: Letní sleva na cestovní pojištění

Allianz Direct: Letní sleva na cestovní pojištění

Na dovolenou je potřeba se řádně připravit a vyřídit si také nezbytné cestovní pojištění, které Vás chrání před případnými problémy v zahraničí. Jednou z možností, kde uzavřít výhodné cestovní pojištění, je využití služeb u společnosti Allianz.Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy