verze pro tisk

7 důvodů, proč jet k moři do Bulharska

5. červen 2014

Bulharsko je krásná rozmanitá země s přepestrou historií. létě je ideální díky teplému počasí a můžete si tak užít velmi příjemnou dovolenou u moře. V zimě si pak pro změnu vychutnáte lyžování na sněžných svazích zdejších hor. Navíc Bulharsko je i poměrně laciné a není ani moc daleko. Za zábavou si vyražte na klasický bulharský večer v ryze folklorním duchu či na některý z mnoha festivalů. Aco je velmi příjemné, docela dobře se zde domluvíte.

7 důvodů, proč jet k moři do Bulharska7 důvodů, proč jet k moři do Bulharska

Krásná příroda

Bulharsko se může pochlubit nádhernou přírodou a bujnou vegetací. Pokud milujete moře, ale vadí vám, když v přímořských letoviscích nenarazíte ani na kousek zeleně, neboť je tam vše vyprahlé, tak potom je Bulharsko ta pravá zem pro Vás. Přímořské bulharské oblasti jsou totiž opravdu na flóru bohaté. Také hory se mohou pochlubit různorodou vegetací. Navíc ani pohoří a hory nejsou fádní. Například pohoří Pirin udivuje nejen výškou, ale i všemožnými tvary.

Dovolená za přijatelnou cenu

Ještě před několika lety se o Bulharsku z hlediska cestovního ruchu moc nevědělo, takže zde bylo opravdu velmi, velmi lacino. Dnes už je situace sice trochu jiná, přesto však Bulharsko i nadále patří mezi země, které vaše peněženky příliš nezatíží. Celkově se dá říci, že levněji je ve vnitrozemí, čím více k moři, tím víc dráž. Ovšem i u pobřeží nepřesahují většinou ceny zboží a potravin ceny naše. Nejlepší je orientovat se na místní potraviny, které se zde dají koupit opravdu výhodně. Mezi takové patří například úžasný balkánský sýr. Co se týče ubytování opět se dá říci, že vnitrozemí je levnjěší. Dražší je zejména pobřežní letovisko Albena. Ve většině ostatních destinací jsou ceny za ubytování přijatelné.

Teplé koupání a příjemné slunění

Jak už jsem výše uvedla, v Bulharsku si v létě sluníčka užijete. Černomořské pobřeží se v posledních letech proměnilo v krásná letoviska nabízející klasické letní radovánky u moře.

Rychlé či levné cestování

Výhodou Bulharska je, že se tam dá z České republiky dojet za jeden den autem či autobusem. Automobilem je to navíc i pohodlné a můžete si otravné cestování zpestřit i nějakým výletem. Autobusovou dopravu stále nabízí různé cestovní kanceláře a takovéto cestování pak vyjde velmi levně. Pokud jste však zastánci pohodlného a opravdu rychlého cestování, využijte letadlo. Můžete tak přistát například na mezinárodním letišti v Burgasu.

Folklór

Ač je to pro někoho neuvěřitelné, tato země si i dnes ponechala mnoho tradic, zvyků a tanců, které byste možná do dnešní moderní doby již nezařadili. Nenechte si proto ujít některý z typických bulharských večerů. Ochutnáte tradiční kořeněné vynikající bulharské jídlo, typické nápoje, poznáte zdejší tradice a zvyky a zatančíte si bulharské folklórní tance. Pokud vás takový večer nadchne, vyražte na některý z bulharských festivalů - úžasné spontánní lidové slavnosti, na kterých se nejen pobavíte, ale doopravdy poznáte mentalitu Bulharů. A jako bonus na rozdíl od festivalů u nás zde nic neplatíte.

Dobře se zde domluvíte

Na počátku budete mít možná problém, ovšem pokud máte alespoň nějaké základy ruštiny, rychle Bulharům porozumíte. Přeci jen se jedná o slovanský jazyk. Nečekaně se také na mnoha místech setkáte s češtinou. Jediné na co si dávejte pozor je gestikulace, zejména na gesta hlavou. Pokud totiž Bulhaři kývají hlavou (u nás „ano“), myslí tím „ne“. Pokud však vrtí hlavou (u nás „ne“), chtějí říci „ano“.

Bulharsko je součást Evropské unie

V poslední řadě taková zcela nepatrná informace, která je ovšem, když na to přijde, docela důležitá. Bulharsko patří do Evropské unie, což přináší českým turistům řadu výhod. Všichni občané Evropské unie mají v Bulharsku tedy stejná práva a nemusí se tak bát různých nedorozumnění a odlišností týkajících se například zdravotnictví. Česká republika má v Bulharsku dva konzuláty a ambasádu, takže se máte kam obrátit. A samozřejmě díky vstupu do Evropské unie odpadá zdlouhavá celní kontrola. Ke vstupu do Bulharska vám postačí obyčejný občanský průkaz.

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Janice

pátek, 7. duben 2017
22:02

Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your
site is wonderful, as well as the content!


posted by: Janice [Odpovědět]

Čtěte také...

10 důvodů, proč jet na dovolenou na Maledivy

10 důvodů, proč jet na dovolenou na Maledivy

Maledivy jsou skutečný ráj na zemi, představují luxus v pravém slova smyslu. Nádherné pláže, koupání, přírodu i nadstandardní služby. Láká vás představa navštívit překrásnou zemi právě v zimním období? Připomeneme vám 10 největších lákadel, proč byste si měli zvolit zrovna tuhle lokalitu.Maledivy js…

Nejlepší destinace Bulharska

Nejlepší destinace Bulharska

Nejlepší destinace Bulharska se jednoznačně nachází na černomořském pobřeží, které zejména v poslední době opět láká stovky turistů. A na co nejvíce? Bulharské pobřeží Černého moře se pyšní 378 km nabízejícími třpytivé písečné pásy, skalnaté zátoky, plážová jezera a pláže, z nichž nejméně dvanáct je…


Jak autem do Bulharska

Jak autem do Bulharska

Cestovat se dá v dnešní moderní době různými způsoby. Nejčastěji však lidé využívají hromadné zájezdy zprostředkované některou z mnoha cestovních kanceláří. Dalším oblíbeným způsobem je naopak cestování tzv. na vlastní pěst. Dosti často pomocí vlastního či vypůjčeného vozidla. Třetí varianta je komb…

Bulharská Sofie – město protikladů

Bulharská Sofie – město protikladů

Hlavní metropole Bulharska, město paláců, kostelů, muzeí, pomníků i univerzit, na druhé straně rozvaliny reflektující nálety za druhé světové války i velká komunistická sídliště či stavby ve stylu „stalinské gotiky“. Přesto či právě proto má Sofie své kouzlo a uchvátí každého svou zvláštní atmosfér…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy