verze pro tisk

Památky v Istanbulu: Navštivte Modrou mešitu nebo Harém v paláci Topkapi

2. září 2013

Istanbul je kosmopolitní metropolí Turecka. Ačkoli není hlavním městem, je bezesporu tím nejnavštěvovanějším. Město se rozkládá na dvou kontinentech, v Evropě a Asii.

Památky v Istanbulu: Navštivte Modrou mešitu nebo Harém v paláci TopkapiPamátky v Istanbulu: Navštivte Modrou mešitu nebo Harém v paláci Topkapi

V Istanbulu se setkáte s mnoha druhy kultur, lidé odlišného vyznání i jazykových znalostí tu žijí v klidu a symbióze. Navštivte proto při své dovolené v Turecku Istanbul a podívejte se alespoň na tyto jeho nejvýznamnější památky.

Modrá mešita

Modrá mešita je asi nejvyhledávanější památkou Istanbulu. Postavena byla asi v 16. století a stále slouží ke svým účelům. Má šest minaretů a nachází se poblíž původního římského závodiště. Vstup do ní je bezplatný.

Své jméno mešita získala podle obložení stěn fajánsovými dlaždicemi v modré barvě. Sloupy jsou z alabastru, ze stropu visí drahé a bohaté lustry.

Při vstupu do mešity je nutné zout boty. Musíte mít také vhodné oblečení, tedy ženy zahalenou hlavu, ramena a sukni alespoň po kolena. Muži v šortkách také nebudou vpuštěni.

Chrám Hagia Sofia

Přímo naproti Modré mešitě se nachází další významná památka, a to Hagia Sofia. Chrám Boží moudrosti je starý více než 1400 let a patří k nejhezčím stavbám nejen v Turecku.

Stěny Hagia Sofia pokrývá šest druhů mramorových desek. Na podlaze uvidíte fresky jak muslimské, tak křesťanské. V chrámu je také i vidění více než 107 sloupů, z nichž některé pochází z Efezu. Vstupné do Hagia Sofia je 10 YTL.

Palác Topkapi

Palác Topkapi byl hlavním sídlem osmanských sultánů po 400 let. Obklopují ho téměř 4 km dlouhé hradby. Plocha, na níž palác stojí, je velká více než 700 tisíc m2. Stavba pochází z 15. století a má čtyři nádvoří. V době, kdy byla Osmanská říše na vrcholu, tu žilo neuvěřitelných 5 000 lidí.

Součástí paláce je také Harém, kterým údajně prošlo na 500 dívek. Ty sem přicházely ve věku 5-6 let a byly zde vychovávány. Dnes slouží palác Topkapi jako muzeum. Prohlédnout si tu můžete vzácné klenoty, sbírku miniatur nebo porcelán z různých zemí světa. Vstupné činí 10 YTL do paláce a 10 YTL do Harému.

Linkuj.cz!

Autor: Veronika Haláková

Autorka žije v Plzni, kde vystudovala Kulturní a sociální antropologii. Ve volném čase se kromě cestování věnuje jízdě na koni, hudbě a svým psům. Kontaktovat ji můžete přes Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Trudi

neděle, 9. duben 2017
06:32

I used to be able to find good advice from your content.


posted by: Trudi [Odpovědět]

Čtěte také...

Kalábrie nabízí moře, hory i památky

Kalábrie nabízí moře, hory i památky

Itálie patří k velmi oblíbeným zemím, kam se vydáváme na letní dovolenou. Last minute zájezdy vás vyjdou levněji, než dovolená v Čechách. Jednou z nejkrásnějších částí Itálie je její nejjižnější část – Kalábrie. Tento zemědělský kraj nabízí mnoho lákadel. Od překrásné téměř nedotčené přírody, přes p…

Kuba není jen Varadero: navštivte také Havanu, Trinidad a tabákovou oblast Viňales

Kuba není jen Varadero: navštivte také Havanu, Trinidad a tabákovou oblast Viňales

Kuba je největší ostrov v Karibiku a pro své bělostné pláže, čisté moře a nádhernou krajinu je stále více vyhledávaným turistickým cílem. Každému se hned vybaví proslulé kubánské doutníky a karibský rum. V neposlední řadě pak legendární revolucionář Fidel Castro. Kuba je místo, které hýří barvami a …


Jízda v Hummeru nebo ve Ferrari – splňte si sen!

Jízda v Hummeru nebo ve Ferrari – splňte si sen!

Řadíte se mezi hrdé milovníky motorismu a rádi zkoušíte, jak se řídí nové vozy? Jistě si půjčujete nová auta kamarádů a známých. Jízdní vlastnosti každého vozu jsou odlišné a tak vám přináší vždy jedinečný zážitek. Chtěli byste si vyzkoušet, i jaké to je řídit hvězdy mezi všemi automobily? Do terénu…

Romantická dovolená nebo líbánky? Jedině na ostrově Svatá Lucie

Romantická dovolená nebo líbánky? Jedině na ostrově Svatá Lucie

Pokud chcete zažít pořádnou porci romantiky, pak navštivte ostrov Svatá Lucie. Tento ostrov se nachází v Karibiku v souostroví Malých Antil. Uchvátí vás romantické zátoky a pláže, které pokrývá jemný bílý písek. Okolí lemují sopečná pohoří, tropické pralesy a v azurovém moři se prohání hejna pestrob…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy