verze pro tisk

Ostrov Pag - vynikající sýr, sůl, krajka, hodně slunce a nádherné pláže

2. říjen 2017

Na sever od Zadaru se nachází pátý největší ostrov Chorvatska – členitý Pag. Web Ubytování v Chorvatsku vás srdečně zve k jeho návštěvě.

Zdroj: pixabay.comZdroj: pixabay.com

 

Pag je výrazně protáhlý ve směru severozápad na jihovýchod, čímž kopíruje chorvatské pobřeží. Na jihovýchodě se pevniny takřka dotýká – Pažský most spojující ostrov s mysem Ošljak měří pouhých 340 metrů. I kdyby most neexistoval, dostat se na ostrov by nebyl problém pro průměrně trénovaného plavce! Ten by se při vynaložení většího úsilí rovněž dostal i na sousední ostrov Vir nacházející se necelý kilometr od jihozápadního cípu Pagu. Ale coby od Pagu kamenem dohodil je také západní chorvatské pobřeží obehnané pohořím Velebit a na severu ostrov Rab.

 

Pag je zkrátka ze všech stran obklopen pevninou a ostrůvky, což utváří jeho jedinečnou tvář. Pobřeží ostrova člení hluboké zálivy a rozsáhlé písečné a oblázkové pláže. Z každého místa ostrovu máte jiný výhled. Abyste poznali vše, co Pag nabízí, to abyste si vzali dovolenou alespoň na dva měsíce.

 

Většinou zde panuje suché klima, díky němuž je možná tradiční těžba a zpracování soli. Sůl je pro Pag jedním z klíčových artiklů, těží se zde po staletí. V havním městě Pagu najdete také muzeum věnované tomuto bílému zlatu.

 

Ale na ostrově je i zeleno. Díky bórám vanoucím z pevniny je umožněno pěstovat vinnou révu, zeleninu, fíky, meruňky a pochopitelně rovněž olivy. Vzduch je zde silně cítit mořskými travami, tymiánem, rozmarýnem i šalvějí, které zde rostou.

Jednu věc má Pag společnou s Novým Zélandem a Austrálií – skutečnost, že zde lidskou populaci několikanásobně přečíslují ovce. Těch je zde údajně až 40 000 kusů. Právě z jejich mléka je vyráběn pažský sýr, což je vyhlášená specialita. Bez ochutnávky tohoto sýru nemůžete Pag opustit!

 

Při návštěvě místních trhů vám určitě padne zrak na bohatě dekorované výrobky z krajky. Místní umělci do krajky vetkávají své skromné životy naplněné pokorou a vnitřním klidem.

 

Ať už jedete na Pag, nebo kamkoli jinam na pobřeží Jadranu, ubytování v Chorvatsku last minute je ideální volbou, jak najít bydlení podle vašich představ a navíc ušetřit. Dejte se do plánování vaší dovolené ještě dnes.

Linkuj.cz!

Autor: Webmaster

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Ostrov Hvar: 3 tipy na nejlepší pláže

Ostrov Hvar: 3 tipy na nejlepší pláže

Ostrov Hvar je nejdelším chorvatským ostrovem. Leží v Jaderském moři, na délku měří necelých 70 km. Hvar je hornatý, ale hodně zelený a velice příjemný ostrov. Kromě toho se tu velmi dobře daří levanduli. Často se tak můžete přímo ze zátok kochat pohledy na fialová políčka. Romantické zátoky a čisté…

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Ostrov Rhodos patří k nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům. Je vzdálen od Prahy jen 2,5 hodiny letu a nabízí slunné počasí po celý rok. V létě sem turisty lákají především rozmanité a krásné pláže. Chystáte se na Rhodos? Máte v plánu si půjčit auto a ostrov pořádně procestovat? Podívejte se na seznam…


Nejkrásnější pláže na Seychelách: kde je hledat?

Nejkrásnější pláže na Seychelách: kde je hledat?

Chcete-li najít opravdový ráj na zemi, pak navštivte Seychely. Nachází se v Indickém oceánu a jsou tvořeny mnoha ostrovy. Seychely se vyznačují především nádhernými plážemi s bílým jemným pískem, které z jedné strany lemují kokosové palmy, z druhé je omývá průzračné a teplé moře. Punc dokonalosti ji…

Nejkrásnější pláže Thajska: 5 tipů, kde je najít

Nejkrásnější pláže Thajska: 5 tipů, kde je najít

Tak jako my máme Prahu stověžatou, Barma je Země tisíce pagod, Thajsko zdobí přívlastek Země úsměvů. Nesetkáte se zde s neochotou ani násilím, jen s všudypřítomným úsměvem, ať již znamená ochotu, vstřícnost nebo občas i jen určité rozpaky, když dotyčný neví, jak zareagovat. Také Buddha je všude. Jeh…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy