verze pro tisk

Nejkrásnější letoviska na ostrově Rhodos

24. únor 2014

Zima se s námi pomalu loučí a začíná období, kdy lidé více přemýšlí o letní dovolené. Již za pár měsíců se ohřeje i moře v evropských letoviscích. Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou do Řecka, nabízí se vám velký výběr destinací. Jednou z mnoha možností je také největší z Dodekanéských ostrovů, ostrov Rhodos.

Nejkrásnější letoviska na ostrově RhodosNejkrásnější letoviska na ostrově Rhodos

Bouřlivá historie

Milovníky historie a archeologie zde čeká množství památek z doby Alexandra Velikého i pevností založených rytíři řádu svatého Jana, pozůstatky antických chrámů a dórských sídel, ale i muslimských mešit.

Rhodos je doslova přehlídkou archeologických stylů, které mapují bouřlivou historii tohoto ostrova. Strategická poloha předurčovala ostrov odedávna k čilému cestovnímu ruchu, na počátku v duchu obchodním, v současnosti však zejména turistickém.

Samozřejmě tomu napomáhá velmi příjemné letní podnebí, kdy dny jsou horké a dlouhé, a moře stále teplé omývající nespočet krásných pláží.

Ráj turistů

Pestrý historický vývoj ostrova neměl na život obyčejných Rhoďanů až tak velký vliv. Řídil se pravidelným střídáním období setí, pěstování a sklizně. Co se však nezměnilo za celých pět tisíc let, na to stačilo posledních let padesát.

V současnosti je Rhodos každoročně doslova zaplavován turisty. Takovýto ruch s sebou přináší nejen ohromné tržní příležitosti, ale i obrovský tlak na samotný ostrov a jeho obyvatele. Ti se velmi snaží, alespoň v hlavním městě, přizpůsobit se cizím vlivům a nabídnout návštěvníkům veškerý komfort.

Kosmopolitní ostrov

Ač patřím spíše k těm lidem, co příliš nevyhledávají místa přeplněná lidmi, ostrov Rhodos je výjimkou. Okouzlil mne hned na první pohled.

Směs tradičních zvyků babiček a dědečků sedících ráno na lavičkách a vyhřívajících se na sluníčku, zdravíc se navzájem „kaliméra“, ale i pulzující kosmopolitní města a letoviska s cizojazyčnými vývěsními štíty a jídelníčky, to vše dohromady navozuje neuvěřitelnou atmosférou.

Přestože je Rhodos proslulý kulturními památkami a všichni si při vyslovení jeho názvu vybaví onen proslulý sedmý div světa – Rhodský kolos, tak je také vyhledáván pro nádherná moderní letoviska. Která patří k těm NEJ?

Nejkrásnější letoviska

Nejkrásnější letoviska ostrova Rhodos se nachází na severovýchodním pobřeží. Východní pobřeží nabízí nádherné pláže a je poměrně dobře chráněno proti letním větrům vanoucím z Egejského moře. Jedná se o směs písečných zálivů a oblázkových zátok s vápencovými útesy. Podél vede hlavní pobřežní silnice.

 

Kallithea

Směrem na jih od města Rhodos leží letovisko Kallithea, poblíž něj se nachází lázně Piges Kallithea ve stylu art deco. Lázně zde jsou od 80. let 19. století, ovšem zdejší léčivé prameny byly využívány odedávna. Současná podoba lázní je připisována Italům z roku 1929. Rekonstrukce lázní byla dokončena v roce 2007.

Místu vévodí kupole Mikri Rhodos, která vyčnívá ve shluku palem. Kousek od areálu je také koupaliště hojně využívané pro potápěčské kurzy a luxusní bar uvnitř umělé jeskyně.

O trochu výše stojí Megali Rotonda, v níž bývají různé výstavy moderního umění a stálá epozice fotografií zobrazující lázně v období poválečného rozkvětu a v roce 1961, kdy se objevily ve filmu Děla z Navarone. Voda zde již sice neteče, ale větší rotunda se pravidelně pronajímá k banketům a fotografování.

Kallithea - CC by kishjar/Flickr.comKallithea
Zdroj: CC by kishjar/Flickr.com

Faliraki

Centrální letovisko Faliraki leží na jihu písečného pásu. Nachází se zde jedna z nejlepších a nejoceňovanějších pláží ostrova.

V minulosti bylo toto letovisko známé svým bujarým nočním životem s mnoha bary a kluby, které fungovaly téměř nonstop. Ovšem to se změnilo po neblahém incidentu roku 2003, kdy zde na hromadné alkoholové řádění doplatil jeden muž. Musela zasahovat policie a zmíněný muž pijácké orgie bohužel nepřežil.

Po této události bylo plno barů uzavřeno a letovisko se snaží zaměřit na rodiny a mladé páry. Zdejší pláže jsou proslulé parasailingem a různými vodními sporty. Jako každé letovisko i toto má příjemnou promenádu, na jejímž konci se nachází původní kotviště a kaple.

Faliraki - CC by Luigi Rosa/Flickr.comFaliraki
Zdroj: CC by Luigi Rosa/Flickr.com

Afandou

Asi 4,5 kilometrů od Faliraki leží Afandou, které je proslaveno především jediným golfovým hřištěm na ostrově. Díky podnebí je zde odlišná barva jamkoviště. Místo svěží zelené bývá spíš v barvě hnědé.

Afandau v překladu znamená „neviditelný“. Trefné pojmenování, neboť zdejší vesnici nejde od moře spatřit. To mělo vynikající ochranný význam, zejména ve středověku tak uchránilo zdejší obyvatele od nájezdů pirátů.

Letovisko se také pyšní malebnou pláží vybavenou sice jen lehátky a sprchami, ovšem snad i proto nejvíce oceňovanou. Úsek nazývaný Traganou je považován za jedno z nejromantičtějších míst na ostrově, neboť zde lze zkoumat nádherné kamenné útvary a jeskyně.

Stegna

Za zmínku stojí i menší letovisko Stegna, které bych doporučila především milovníkům klidu. To totiž není, na rozdíl od výše zmiňovaných, tolik poznamenáno turistickým ruchem a najdete zde i typické taverny s tradičními řeckými jídly.

Stegna (Archangelos) - WikiStegna (Archangelos)
Zdroj: Wiki

Hlavní město Rhodos

Osobně mohu doporučit i samotné město Rhodos, neboť moře i zde bylo velmi čisté a pláže vybavené. Navíc pro ty z vás, kteří chtějí dovolenou prožít aktvině, ne jen lenošit u vody, je právě ubytování poblíž hlavního města ideální.

Večer jsme vždy vyrazili do města a mohli tak nasávat atmosféru úchvatných klitkatých uliček s množstvím stánků a obchůdků, navštívit různá zdejší muzea i pevnosti. Díky vynikají infastruktuře a velikosti ostrova se odsud velmi dobře podnikají různé výlety po všech historických, kulturních i přírodních památkách tohoto úchvatného ostrova.

Rhodos - CC by Ana Raquel S. Hernandes/Flickr.comRhodos
Zdroj: CC by Ana Raquel S. Hernandes/Flickr.com

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 9xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Kerri

neděle, 9. duben 2017
10:22

I'm not sure where you're getting your information, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.


posted by: Kerri [Odpovědět]

F.CIMBUREK

čtvrtek, 20. březen 2014
16:41

mÁŠ TO MOC PĚKNÉ.


posted by: F.CIMBUREK [Odpovědět]

Rodrigo

sobota, 22. červenec 2017
10:32

At this time I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming again to read additional
news.


posted by: Rodrigo [Odpovědět]

Dusty

neděle, 3. září 2017
20:33

Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic
blog!


posted by: Dusty [Odpovědět]

Beau

úterý, 1. květen 2018
07:13

This post is really a pleasant one it assists new the web people,
who are wishing in favor of blogging.


posted by: Beau [Odpovědět]

Čtěte také...

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Ostrov Rhodos patří k nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům. Je vzdálen od Prahy jen 2,5 hodiny letu a nabízí slunné počasí po celý rok. V létě sem turisty lákají především rozmanité a krásné pláže. Chystáte se na Rhodos? Máte v plánu si půjčit auto a ostrov pořádně procestovat? Podívejte se na seznam…

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Chcete-li se vypravit opravdu za sluncem, volbou řeckého ostrova Rhodos rozhodně neuděláte chybu. Je totiž jedním z nejslunnějších míst v Řecku. Dalšími pozitivy jsou překrásné pláže a ojedinělé historické památky. Co je na Rhodu k vidění?


Hlavní město ostrova Rhodos: pojďme na prohlídku

Hlavní město ostrova Rhodos: pojďme na prohlídku

Rhodos má výbornou silniční síť, jejímž využitím se dá pohodlně projet celý ostrov a navštívit tak mnoho zajímavých míst. Jste-li stejně jako já milovníky historie a kulturních památek, nesmíte si nechat ujít hlavní město ostrova, starodávné měs-to Rhodos. Dělí na Staré a Nové. Pojďme se tedy společ…

Počasí na ostrově Kos, zejména pak v červnu

Počasí na ostrově Kos, zejména pak v červnu

Zvažujete dovolenou na ostrově Kos? Nevíte, kdy se na něj vypravit? Počasí hraje v tomto rozhodování důležitou roli. Snad Vám alespoň trochu napomůže tento článek.Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy