verze pro tisk

Martinik: dovolená s vůní květin a rumu

17. leden 2014

Neobyčejné spojení exotiky a evropské kultury, ve které převládá francouzský šarm a elegance, to je ostrov Martinik.

Martinik, sopka Mont Pelée. Zdroj: WikiMartinik, sopka Mont Pelée. Zdroj: Wiki

Tento ostrov je vlastně zámořský department Francie, leží necelých 7 tisíc kilometrů od Paříže na druhé straně Atlantického oceánu. Vydáte-li se na Martinik, ocitnete se v Karibiku, a přesto na území Evropské unie.

Střípky z historie

Ostrov Martinik se nachází v jižním Karibiku, je součástí souostroví Malé Antily a je největším z těchto ostrovů. Martinik je mezi turisty velice oblíbený a v posledních letech sem přijíždí stále více návštěvníků. O ty se dělí s nedalekou Kubou a Dominikánskou republikou.

Ostrov objevil v roce 1502 Kryštof Kolumbus, do té doby zde žila jen hrstka indiánů. Ostrov nazývali Madinina, což v překladu znamenalo ostrov květin. Prvními obyvateli evropského původu byli zemědělci, kteří pocházeli z Francie a založili zde osadu Saint Pierre. Tato osada se později stala hlavním městem Martiniku.

Výbuch sopky

V roce 1902 však došlo k živelné katastrofě, neboť vybuchla sopka Mont Pelée a zničila kompletně celé hlavní město Saint Pierre. Tato tragedie si vyžádala téměř 30 tisíc životů. Později byl hlavním městem označen přístav Fort-de France. V roce 1946 byl ostrov oficiálně uznán jako francouzský zámořský department.

V současné době je vulkán pečlivě monitorován. Turistům se nabízí možnost na něj vystoupit a prohlédnout si jej tak opravdu zblízka. Sopka není příliš vysoká, měří pouze 1397 metrů a nabízí jedinečný výhled na celý ostrov.

Ostrov věčného léta a nádherných květin

Podnebí Martiniku zaručuje stále krásné počasí po celý rok. Průměrná teplota se pohybuje kolem příjemných 27 stupňů. Nejvíce turistů sem proto míří v zimních měsících, neboť mají jistotu, že si zde užijí sluníčka a koupání do sytosti kdykoliv. Od července do listopadu je na ostrově období dešťů, ale ani to není nijak dramatické a prší spíše nárazově.

Na Martiniku je ideální klima pro pěstování nejen cukrové třtiny, ale také ananasů, banánů nebo exotických květin, které ostrov dokonale zdobí. Zemědělství tvoří významnou část příjmů ostrova.

Cestovní ruch je zde na vysoké úrovni, mnoho turistů oceňuje skutečnost, že Martinik náleží do Evropské unie. Díky tomu vám stačí pouze platný občanský průkaz, nepotřebujete vízum ani pas. Platit zde můžete Eurem. Pokud byste se ovšem chtěli vydat na blízké ostrovy, pak už budete potřebovat pas. Proto je vhodné si jej s sebou raději přibalit.

Místní rum je opravdu jedinečný

Hned po příjezdu pravděpodobně dostanete na uvítání ochutnat místní národní nápoj, rum. Ten je opravdu jedinečný, pálí se pouze z čisté šťávy cukrové třtiny a chutná skvěle.

Na ostrově je mnoho destilérek, které můžete navštívit a zúčastnit se zajímavých prohlídek a také ochutnávky nápojů. Například v muzeu rumu destilérky Saint James nebo Depéz v Saint Pierre, která je umístěná na Mount Pelée. Vede sem turistická pěšina přes výrobní prostory a vodní příhon.

Vyžití na Martiniku

Martinik nabízí nádherné bílé, černé i smíšené pláže, které omývá křišťálově průzračné moře. Za absolutně nejkrásnější pláže se považují Anse Couleuvre, Diamant, Anse Trabaud nebo Anse Blanche.

Na ostrově jsou ideální podmínky pro plachtění. Impozantní jachty a plachetnice kotví v přístavu Le Marin. Půjčovny plachetnic a lodí najdete na mnoha místech.

Kromě plachtění mohou turisté vyzkoušet také windsurfing, vodní lyžování nebo plavbu na mořském kajaku, či rybaření.

Pokud se rozhodnete vydat na Martinik, nudit se tu rozhodně nebudete. Ostrov nabízí celou řadu aktivit, které můžete vykonávat v nádherném karibském ráji s duchem evropské kultury.

Linkuj.cz!

Autor: Martina Richterová

Autorka žije v Praze, kde vystudovala Management cestovního ruchu. Ve volném čase se věnuje psaní článků, cestování a četbě. Je maminkou tříletého syna. Kontaktovat ji můžete přes Google+

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotilVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Stephania

pondělí, 4. září 2017
00:35

Hi there to every single one, it's in fact a fastidious for me to pay a visit this web page, it includes priceless Information.


posted by: Stephania [Odpovědět]

Čtěte také...

Zanzibar: dovolená s vůní koření

Zanzibar: dovolená s vůní koření

Ostrov Zanzibar patří mezi další exotické destinace, které jsou zejména v zimním období hojně navštěvovány. Africký ostrov nabízí totiž mnoho. Snoubí se tu vlivy ománské a africké, což dalo za vznik netradiční a zajímavé kultuře. Za sebou má ale i stinnou minulost v podobě nemilosrdného obchodu s ot…

Dovolená Řecko: Zakynthos a nejzajímavější místa

Dovolená Řecko: Zakynthos a nejzajímavější místa

Součástí Řecka je i několik nádherných ostrovů, které jsou oblíbenými destinacemi pro turisty ze všech koutů Evropy i dalších kontinentů. Jedním z míst, kde lze dovolená Řecko strávit, je také ostrov Zakynthos, který pro svou krásnou přírodu a spoustu druhů flóry bývá přezdíván jako „ostrov vůní“.


Last minute dovolená na Krétě

Last minute dovolená na Krétě

Stále jste se ještě letos nevypravili na dovolenou a rozmýšlíte se, kam a kdy vyrazíte? Letní dovolená 2011, respektive ideální čas pro ni, se chýlí pomalu ke noci, cestovní kanceláře však v tuto chvíli stále nabízejí dostatek zájezdů a pobytů, které lze využít.

Podzimní dovolená v zahraničí

Podzimní dovolená v zahraničí

V sychravém podzimním počasí na nás mohou občas padnout deprese. Léto je pryč a pomalu přichází období, kdy se v našich končinách budeme brodit plískanicemi, sněhem či loužemi. Abychom se alespoň na čas vyhnuli tomuto nepříjemnému počasí, je ideální si zaletět na podzimní dovolenou. Vhodnou lokalito…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy