verze pro tisk

Karibské Guadeloupe – kde čas plyne jinak

16. duben 2014

Karibská oblast je stále větším lákadlem pro turisty, ať již jsou to Velké Antily s ostrovy Kubou, Jamajkou, Portorikem a Hispaniolou, která se dělí na Haiti a Dominikánskou republiku nebo ostrůvky Malých Antil s korálovými útesy, vyhaslými sopkami, s jezírky v propadlých kráterech.

zdroj: wikizdroj: wiki

Malé Antily

Z nich jmenujme alespoň nejznámější – ostrov Grenada, proslulý svým kořením, Svatý Kryštof, Barbados nebo Svatý Vincenc, na němž se nachází stále činná sopka. Právě sem přivezl kapitán lodi Bounty po známé vzpouře semena chlebovníku.

Začátkem 20.století vybuchla sopka i na ostrově Martiniku a zahynulo při něm na 28000 lidí.

Všechna tato místa, na pohled, i svým původem a vývojem značně odlišná, spojuje průzračné a velmi teplé Karibské moře, které omývá též břehy ostrovů Trinidad a Tobago v blízkosti Venezuely.

Podíváme se blíž na jeden z ostrůvků oblouku Malých Antil.

Guadeloupe

Od 17.století patří Francii. Kolonizátoři sem přivezli na plantáže nejprve otroky z Afriky a po zrušení otroctví dělníky, většinou opět tmavé pleti. Míšenci – kreolové – tvoří dnes 80 procent obyvatel. Mluví kreolsky, což je směsice nejrůznějších jazyků, včetně těch z Afriky. Je to po francoužštině druhý oficiální jazyk na Guadeloupe, přestože nemá psanou podobu.

Nikam se zde nespěchá, nic není problém, nic se příliš neřeší. I Evropan si rychle (a rád) zvykne nesledovat hodinky a vnímat upřímnou otevřenost domorodců.

Guadeloupe i další ostrovy Karibiku jsou vyhledávaným místem k odpočinku také proto, že se tady i největším workoholikům daří vypadnout z navyklého shonu a pozorovat, že čas může plynout jinak, než doma v civilizaci.

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Keňa jinak aneb i sem můžete za mořem

Keňa jinak aneb i sem můžete za mořem

Keňa - východní Afrika, rovník rozdělující zemi na dvě části, Mt. Kenya (5199 m.n.m), jezera Magadi, Nakurá, Baringo, Turkana, města Nairobi a Mombasa, laguny, mangrovy, palmové háje, ale i travnaté pláně, nízké křoviny a polopouště, kolébka hudebních žánrů, věčná inspirace Ernesta Hemingwaye … To v…

Bahamy – zemský ráj to na pohled

Bahamy – zemský ráj to na pohled

Bahamské ostrovy jsou známé svou pohodovou atmosférou. Čas zde plyne lehce a člověk má pocit, že nic není problém. Průzračné azurové moře, piniové háje, přívětiví domorodci, k tomu sklenička zdejšího světoznámého lahodného moku (bahamský rum) a lehce zapomeneme i jak se jmenujeme.


3 nejoblíbenější letoviska Kostariky

3 nejoblíbenější letoviska Kostariky

Kostarika se nachází ve Střední Americe, na severu hraničí s Nikaraguou, na jihu s Panamou. Zbývajícími sousedy jsou jí Tichý oceán a částečně Karibské moře. Ti omývají její přírodní hranice. Součástí republiky je i Kokosový ostrov.

Co navštívit na Barbadosu?

Co navštívit na Barbadosu?

Ve východní části Malých Antil se nachází karibská země Barbados. Jedná se o vápencový ostrov ohraničený korálovými útesy s nejvyšším bodem Mount Hillaby (340 m.n.m.). Barbados ostrov vznikl v důsledku podsouvání Jihoamerické desky pod Karibskou. Převažuje zde teplé podnebí s dlouhým obdobím dešťů.Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy