verze pro tisk

Hlavní město ostrova Rhodos: pojďme na prohlídku

5. březen 2014

Rhodos má výbornou silniční síť, jejímž využitím se dá pohodlně projet celý ostrov a navštívit tak mnoho zajímavých míst.

Zdroj: Marie CimburkováZdroj: Marie Cimburková

Jste-li stejně jako já milovníky historie a kulturních památek, nesmíte si nechat ujít hlavní město ostrova, starodávné město Rhodos. Dělí na Staré a Nové. Pojďme se tedy společně vydat do středověkých uliček a antických chrámů nejprve Starého města, poté i toho Nového.

Rhodos – Staré Město

Staré městoStaré město
Autor: Marie Cimburková

Něco málo z historie

Staré město bylo postaveno přímo na místě starověkého Rhodu založeného čtyři století před Kristem. Od roku 1309 však sloužilo jako hlavní sídlo rytířů johanitů (rytířů špitálníků sv. Jana). Ač byly brány a hradby, které zde johanité vystavěli, po dlouhou dobu nedobytné, nakonec podlehly pod náporem osmanských vojsk roku 1522.

Rhodos se tak na dlouhou dobu dostal pod nadvládu Osmanské říše. Teprve po italsko-turecké válce (rok 1912) se ostrov Rhodos z tohoto područí vymanil a dostal se pod správu Italů. Ti se snažili obnovit někdejší slávu ostrova a investovali do něj značné finanční prostředky.

Ovšem po nástupu Mussoliniho došlo k rozepřím, neboť Itálové odmítli poskytnout Rhodu právo na sebeurčení. Rhoďané se vzbouřili. Po skončení druhé světové války chvíli spravovala ostrov Velká Británie až nakonec 7. března 1948 se Rhodos stal součástí Řecka, jehož součástí je dodnes.

Pamětihodnosti Starého Rhodu

Na první pohled nás ve Starém městě uchvátí pohled na středověké hradby s několika branami. Možností, jak se dostat dovnitř, je mnoho. Co brána, to jiný obraz. Pokaždé však úchvatný.

Za hradbami stojí za zmínku Rytířská čtvrť, která se nachází v severní části Starého města. Impozantní je ulice Rytířů, jedna z nejkrásnějších středověkých ulic na světě. V době její největší slávy zde sídlili příslušníci křižáckého řádu. Budovy jsou z jemně otesaného pískovce a tvoří jednu souvislou fasádu.

Staré městoStaré město
Autor: Marie Cimburková

Zajisté nesmíme opomenout Palác velmistrů stojící na vrcholku ulice Rytířů, jehož historie byla také velmi pohnutá. Palác lze navštívit v létě i v zimě v určené otvírací hodiny.

K návštěvě nás láká i mnoho zdejších muzeí, za všechny Muzeum moderního řeckého umění, Archeologické muzeum Rhodu či Muzeum dekorativního umění. A konečně z období nadvlády osmanských Turků na nás čeká působivá Sulejmanova mešita či Muslimská knihovna.

Rhodos – Nové Město

Stejně jako v mnoha jiných městech ( za všechny Praha) i Nové město v Rhodu vzniklo v jistou dobu jakýmsi vyčleněním „nepohodlných“ obyvatel. Zde se tak stalo během turecké nadvlády.  Řekové, společně s dalšími nevítanými obyvateli (mimo jiné Židy a cizinci), byli vykázání za hradby Starého města. Postupně tyto oddělené osady přiléhající k městským hradbám vytvořily Nové město.

Přístav Mandráki

Jednoznačně nejimpozantnější místo Nového města. Ačkoli již dávno není Mandráki hlavním městským přístavem a kotví zde pouze soukromé plachetnice, neztratil tento přístav na kráse a na na důležitosti. Na konci hráze stojí Aigos Nikolaos, pevnost vybudovaná johanity, která byla vojensky využívána ještě za druhé světové války. V současnosti její maják navádí do přístavu ze severu vplouvající lodě.

S přístavem Mandráki je také spojován světoznámý sedmý div světa – Kolos rhodský. Ten zde však navzdory turistickým poutačům nikdy nestál (viz poznámka[1]). Vjezd do přístavu je lemován dvěma pilíři ozdobenými sochami laně a jelena.

Přístav MandrákiPřístav Mandráki
Autor: Marie Cimburková

Nea Agora

Na závěr našeho putování po hlavním městě Rhodu zavítáme do Nea Agora, neboli Nové tržnice, postavené na místě někdejšího bazaru. Vevnitř jsou seskupeny různé obchody a obchůdky, restaurace a kavárny, které přímo vybízí k usednutí k lahodnému rhodskému vínu či řeckému ouzo.

Zde se rozloučíme a já doufám, že si prohlídku města užijete i v reálu a okořeníte si ji mnoha nezapomenutelnými zážitky.

 


[1] Kolektiv autorů. Rhodos inspirace na cesty. LINGEA: Brno, 2013, s. 47

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 8xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Bulharská Sofie – město protikladů

Bulharská Sofie – město protikladů

Hlavní metropole Bulharska, město paláců, kostelů, muzeí, pomníků i univerzit, na druhé straně rozvaliny reflektující nálety za druhé světové války i velká komunistická sídliště či stavby ve stylu „stalinské gotiky“. Přesto či právě proto má Sofie své kouzlo a uchvátí každého svou zvláštní atmosfér…

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Chcete-li se vypravit opravdu za sluncem, volbou řeckého ostrova Rhodos rozhodně neuděláte chybu. Je totiž jedním z nejslunnějších míst v Řecku. Dalšími pozitivy jsou překrásné pláže a ojedinělé historické památky. Co je na Rhodu k vidění?


Nejkrásnější letoviska na ostrově Rhodos

Nejkrásnější letoviska na ostrově Rhodos

Zima se s námi pomalu loučí a začíná období, kdy lidé více přemýšlí o letní dovolené. Již za pár měsíců se ohřeje i moře v evropských letoviscích. Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou do Řecka, nabízí se vám velký výběr destinací. Jednou z mnoha možností je také největší z Dodekanéských ostrovů,…

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Rhodos a nejkrásnější pláže: 5 tipů na pláže, které musíte navštívit!

Ostrov Rhodos patří k nejnavštěvovanějším řeckým ostrovům. Je vzdálen od Prahy jen 2,5 hodiny letu a nabízí slunné počasí po celý rok. V létě sem turisty lákají především rozmanité a krásné pláže. Chystáte se na Rhodos? Máte v plánu si půjčit auto a ostrov pořádně procestovat? Podívejte se na seznam…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy