verze pro tisk

Dovolená na Krétě pro milovníky historie

16. červenec 2014

Když se řekne Kréta, většinou se všem vybaví král Mínos, labyrint a Mínotaurus. Ať už legenda praví cokoli, jisté je, že zde doteď nalezneme pozůstatky paláce s labyrintem odkazující na vyspělou mínojskou kulturu. Vykopávky v Knossu, nejstarším městě Kréty, odhalují královský palác. Komplikovaný půdorys vede mnohé k domněnce, že se jedná právě o známý mínojský labyrint. Knossos ovšem není jediným místem na ostrově, který v sobě ukrývá historické památky, které by stály za to navštívit.

Knossos; zdroj: wikiKnossos; zdroj: wiki

Chaniá

Na severním pobřeží Kréty leží město Chaniá založené Benátčany. Staré město má zachovalé městské hradby, benátský přístav a gotický kostel San Lorenzo, který však neplní svou původní funkci. Dnes je v kostele archeologické muzeum s dórskými nálezy. Za prohlídku stojí také kostel San Salvatore ze 16. století, janičářská mešita a nakonec překrásné patricijské domy s tržnicí. Milovníky historie bude zajímat Historický archiv s různými dokumenty, ikonami a zbraněmi.

Chaniá je také dobrým strategickým bodem pro výlety. Východně  asi šest kilometrů u Maráthi leží zbytky antického města Minoa. Šestnáct kilometrů od Chanie se nachází vojenský hřbitov. Zahrnuje přes 4000 hrobů vojáků padnuvších při okupaci Kréty roku 1941. A konečně z Chanie se dá vyrazit na poloostrov Akrotiri, kde stojí nádherné kláštery Agia triáda a klášter Guvernéto.

Réthimnon

Třetí největší město Kréty Réthimnon v sobě kloubí několik kultur. Zvlášť silný otisk zde zanechali Benátčani a Turci. Při prohlídce starého města vám určitě neuniknou benátské paláce, ale i turecké domy se zastřešenými balkony a malé mešity. O historii města se více dozvíte v Městském muzeu.

Iraklio

Iraklio neboli Heraklion největší město ostrova. Sídlí zde správa ostrova i ortodoxní arcibiskup. Heraklion byl ve starověku důležitým přístavem a tím zůstal dodnes. Mezi hlavní pozoruhodnosti patří  Archeologické muzeum. Obsahuje nálezy z paláců v Knossu, Festu, Agia Triada.

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Maximo

pondělí, 3. duben 2017
04:17

Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may
be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely will come back later in life.
I want to encourage you to definitely continue your
great job, have a nice weekend!


posted by: Maximo [Odpovědět]

Čtěte také...

Last minute dovolená na Krétě

Last minute dovolená na Krétě

Stále jste se ještě letos nevypravili na dovolenou a rozmýšlíte se, kam a kdy vyrazíte? Letní dovolená 2011, respektive ideální čas pro ni, se chýlí pomalu ke noci, cestovní kanceláře však v tuto chvíli stále nabízejí dostatek zájezdů a pobytů, které lze využít.

Praktický cestovatelský portál pro milovníky výletů

Praktický cestovatelský portál pro milovníky výletů

Plánujete dovolenou a chcete se nechat inspirovat zajímavými tipy? Pak je tu pro vás cestovatelský portál Infoglobe.cz. Tento moderně pojatý magazín přináší zajímavé informace pro všechny milovníky cestování.


Kos: Skvělé pláže a bohatá historie

Kos: Skvělé pláže a bohatá historie

Ostrov ve tvaru okurky v Egejském moři je proslulý pečlivě udržovanými plážemi. Ty však samozřejmě nejsou tím jediným, co na Kos každoročně táhne mnoho turistů. Na rozdíl od některých jiných řeckých ostrovů však ani v sezóně nebývá příliš přelidněn, což je jeho další plus. Podívejte se, co vám může …

Abu Dhabi: Nejluxusnější hotely světa i arabská historie

Abu Dhabi: Nejluxusnější hotely světa i arabská historie

Abu Dhabi je jedno z nejbohatších měst světa. Je to hlavní město Spojených arabských emirátů, a zároveň jeden ze sedmi zakládající emirátů. Dovolená v Abu Dhabi je skutečně exotická. Kombinace starého arabského města a luxusních čtvrtí vám neustále připomíná, že se nacházíte ve světě milionářů. A př…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy