verze pro tisk

Belize – za krásami neporušené přírody

6. květen 2014

Ráj potápěčů, milovníků panenské přírody, mayských památek i slunění a koupání v moři… Ačkoli se jedná o malý, rozvojový, nejméně lidnatý stát Střední Ameriky a na mapě byste si ho možná ani nevšimli, má toto místo mnoho co nabídnout. Země Karibiku je svou polohou ideální pro dovolenou u moře, ale i pro poznávací zájezdy. Bouřlivá historie země zde zanechala nesmazatelnou stopu v podobě mayských památek, španělských kostelů i staveb v ryze britském duchu.

Deep Hole; zdroj: wikiDeep Hole; zdroj: wiki

Něco málo z historie země

Počátky lidské civilizace bychom na tomto území nalezli již ve 3. století, neboť už tehdy zde vzkvétala mayská říše, a to až do 9. století. Poté však následovalo slepé místo v dějinách tohoto státu, neboť až do roku 1520, kdy byla tato oblast prohlášena Španěly za součást sousední Guatemaly, nemáme o vývoji země mnoho zpráv. Od 17. století začali území postupně ovládat Britové. Země byla přejmenovaná na Britský Honduras. Postupně se však začala osamostatňovat až nakonec roku 1964 získala kolonie vnitřní autonomii. 1973 došlo k přejmenování země na Belize a roku 1981 získala nezávislost. Problémy s uznáním byly zejména ze strany Guatemaly, která tento nový stát uznala teprve v roce 1991. V současnosti je Belize součástí Britského společenství národů Commonwealth v čele s královnou Alžbětou II., kterou zde zastupuje generální guvernér. Fakticky má moc v rukou vláda v čele s premiérem a parlament.

Tipy na výlety

Milovníci mayské kultury si nesmí nechat ujít návštěvu mayského města Caracol. Jedná se o bývalé centrum jedné z největších mayských civilizací. Další pozůstatky mayské kultury naleznete v Cerros, Lamanai, Altun Ha či v Xunantunich.

Belize zahrnuje i několik ostrovů, jejichž okolí přímo vybízí k plachtění. Potápěči pak naleznou svůj ráj poblíž jednoho z ostrovů v mořské hlubině nazývané Deep Hole.

Formality nutné pro vstup do země

Pokud plánujete dovolenou na Belize, je nutné mít dostatečně dlouhou dobu platnosti na Vašem pasu. Váš pas musí být platný minimálně ještě půl roku po návratu z této země. Příjemné je, že pokud zde hodláte strávit dobu kratší než 30 dní, nemusíte si vyřizovat vízum.

Očkování

Očkování před cestou do Belize není povinné, ale doporučuje se preventivně očkování proti žloutence typu A.

Obyvatelé

Původní obyvatele, potomky Mayů, byste zde již těžko hledali, i když stále zde existují oblasti, kde svět mayské civilizace ještě žije. Současní obyvatelé státu Belize jsou potomci původních Mayů, Španělů, Britů, afrických otroků, lépe řečeno míšenci těchto skupin.

Jazyk

Za úřední jazyk je stanovena angličtina, ovšem na severu země se hovoří španělsky. Běžná je i belizská kreolština se statutem samostatného jazyka či původní domorodé jazyky (mayské či garífuna).

Časový posun

Časový posun oproti středoevropskému času je mínus sedm hodin.

Stravování

Belizská kuchyně je spíše směsicí kuchyně britské, mexické, karibské i americké. Běžná se užívá rýže a fazole. Masa se připravují v kokosovém mléce a poměrně dost se používá koření.

Měna

Státní měnou je Belizský dolar. Ten se dělí na sto centů. Běžný kurz se porovnává k americkému dolaru. Kurz většinou odpovídá 2 BZ$ = 1 US$. Ovšem platby v amerických dolarech jsou běžně přijímány. Problém bývá však ve výběru z bankomatů, neboť ty dosti často nepřijímají zahraniční platební karty. Je tedy potřeba si před cestou vybrat dostatečnou sumu peněz.

Elektřina

Důležitá informace zejména pro dobíjení mobilních telefonů je ta, že zdejší zástrčky mají tři kolíky. Před cestou do této země si tedy opatřete potřebný adaptér.

 

Nezbývá než popřát šťastnou cestu. Pokud máte nejasnosti ohledně čehokoli, kontaktujte před cestou svou cestovní kancelář a na vše se ještě vyptejte, neboť štěstí přeje připraveným a cesta do Belize je daleká.

 

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Gia

pátek, 10. březen 2017
16:20

Hello, always i used to check web site posts here in the early hours in the break of
day, for the reason that i like to gain knowledge
of more and more.


posted by: Gia [Odpovědět]

Madge

neděle, 3. září 2017
18:02

I constantly spent my half an hour to read this web site's articles all the time along with a cup of coffee.


posted by: Madge [Odpovědět]

Sonia

čtvrtek, 3. květen 2018
06:23

Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some
of your ideas!!


posted by: Sonia [Odpovědět]

Čtěte také...

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Rhodos: Nejslunnější řecký ostrov

Chcete-li se vypravit opravdu za sluncem, volbou řeckého ostrova Rhodos rozhodně neuděláte chybu. Je totiž jedním z nejslunnějších míst v Řecku. Dalšími pozitivy jsou překrásné pláže a ojedinělé historické památky. Co je na Rhodu k vidění?

3 nejoblíbenější letoviska Kostariky

3 nejoblíbenější letoviska Kostariky

Kostarika se nachází ve Střední Americe, na severu hraničí s Nikaraguou, na jihu s Panamou. Zbývajícími sousedy jsou jí Tichý oceán a částečně Karibské moře. Ti omývají její přírodní hranice. Součástí republiky je i Kokosový ostrov.


3 nejnavštěvovanější letoviska Zanzibaru

3 nejnavštěvovanější letoviska Zanzibaru

Přestože Zanzibar býval centrem obchodu s otroky a obrovských plantáží s kořením, v současné době představuje velmi oblíbenou destinaci pro turisty. Luxusní letovisko vábí turisty z celého světa. Maximální luxus a pohodlí, které Zanzibar nabízí, využívá i jeden z nejbohatších mužů světa, Bill Gates.…

Co zařídit v cestovní kanceláři před dovolenou?

Co zařídit v cestovní kanceláři před dovolenou?

Co dělat, když jste se rozhodli letošní dovolenou svěřit některé z množství cestovních kanceláří a jak postupovat, aby se na nic nezapomnělo a nic se nezanedbalo? Vezměte to popořádku. Termín dovolené máte vybraný, destinaci též a dokonce už jste nalezli cestovní kancelář nabízející zájezd do stejné…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy