verze pro tisk

4 nejhezčí místa na ostrově Hvar

10. květen 2014

Hvar - ostrov s oleandry, vůní leandule a rozmarýnu, s citroníky, pomerančovníky, cypřiši, olivovými háji. Jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů Chorvatska v oblasti Splitu. Turistický průvodce Baedeker uvádí, že na ostrově Hvar s rozlohou téměř 300km čtverečních žije trvale přes 11.000 obyvatel.

Hvar; zdroj: wikiHvar; zdroj: wiki

Něco málo z historie

Byl osídlen již v mladší době kamenné. Ve 4.století př.n.l. založili Řekové kolonie Pharos a Dimos v místě dnešního města Hvar. Během doby Řeky na ostrově v soukolí dějin vystřídali Římané, po kterých zde ovšem nic mimořádného nezůstalo, dále Slované z Neretvy, Benátčané, chorvatští králové se střídali s Byzancí, také s Bosňany. Ostrov měnil příslušnost k mocnostem - Rakousku, Francii, Itálii, Německu. Jako poslední jej v r.1944 osvobodili jugoslávští partyzáni.

Kdy a kde ho navštívit?

V hlavní sezoně je ostrov často přelidněný. Dovolená v červnu nebo v září je příjemným zážitkem pro ty, kterým mnoho lidí vadí. Hvar patří k středodalmatským ostrovům. Je čtvrtým největším ostrovem Jadranu.

Přes velkou návštěvnost nebývají pláže tak přeplněné, jak by se mohlo zdát. Je to tím, že místo skýtá množství zátok a ostrůvků v okolí, jež bývají cílem lodních výletů. Pláže jsou zde písčité, oblázkové, ale i skalnaté a neschůdné. Hlavní střediska jsou obce Stari Grad, Vrboska, Jelsa a město Hvar s blízkým přístavištěm.

1. Město Hvar

Ačkoliv koupání je zde poměrně skromné kvůli převážně skalnatému přístupu k moři, hotely jsou výborně vybaveny pro sportovce, např. v hotelu Amfora je velký krytý bazén s vyhřívanou mořskou vodou. Ve městě je stanice na plnění tlakových potápěčských lahví, je možnost vypůjčit si vodní lyže, surfy, čluny, potápěčské příslušenství… Několikrát denně sem jezdí trajekty ze Splitu a také tady staví lodní linky do Dubrovníku. Jednou týdně se dá zajet i do italské Ancony. Z přístavu vyplouvají denně čluny k ostrovu Jerolim, který je vyhrazen nudistům. Pro ty je tu ještě ostrůvek Začevo.

2. Jelsa

Oblíbené rekreační středisko s možností koupání u skalnaté, ale přístupné pláže. Nad přístavem v Jelse byla ve 4. - 3. stol. př. n. l. postavena řecká strážní věž Tór z megalitických bloků. Její pozůstatky jsou zachovány dodnes.

3. Stari Grad

Jedna z nejlepších pláží je ve Starém Gradu a čluny odvážejí zájemce i na další blízkou pláž, jsou organizovány i výlety do některých z četných zátok nebo k přilehlým ostrovům Pakleni Otoci.

4. Vrbovska

Malá obec uprostřed borových lesů a vinohradů. Ukrytá v úzké části zátoky odhaluje příchozím jednoduché kamenné domy, ale i neobvyklý kostel p.Marie, který je zároveň pevností.

Ostrov Hvar je dnes významnou pokladnicí turistického ruchu Chorvatska. Ani vy si nenechte ujít jeho krásy.

 

Linkuj.cz!

Autor: Marie Cimburková

Autorka se narodila ve Vyškově, žila v Jeseníkách, studovala v Hradci Králové i ve městě Coimbra v Portugalsku a nyní bydlí v Praze. Vystudovala Pedagogickou fakultu, obor Český jazyk a literatura a Základy společenských věd. Ráda cestuje, čte, tvoří, podniká výlety do přírody a miluje horskou turistiku

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2xVložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Leta

neděle, 3. září 2017
20:00

Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and
in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your feeds and
even I achievement you access consistently quickly.


posted by: Leta [Odpovědět]

Čtěte také...

Ostrov Hvar: 3 tipy na nejlepší pláže

Ostrov Hvar: 3 tipy na nejlepší pláže

Ostrov Hvar je nejdelším chorvatským ostrovem. Leží v Jaderském moři, na délku měří necelých 70 km. Hvar je hornatý, ale hodně zelený a velice příjemný ostrov. Kromě toho se tu velmi dobře daří levanduli. Často se tak můžete přímo ze zátok kochat pohledy na fialová políčka. Romantické zátoky a čisté…

Dovolená v Chorvatsku: 3 nejhezčí letoviska ostrova Krk

Dovolená v Chorvatsku: 3 nejhezčí letoviska ostrova Krk

Ostrov Krk je největší z chorvatských ostrovů. Leží v Jaderském moři. Je to nejnavštěvovanější lokalita Chorvatska. S pevninou je spojen téměř dva kilometry dlouhým mostem, tudíž bez problémů můžete přijet svým autem. Turisté tu obdivují malebná městečka, olivové háje, vinice, překrásné čisté moře a…


Počasí na ostrově Kos, zejména pak v červnu

Počasí na ostrově Kos, zejména pak v červnu

Zvažujete dovolenou na ostrově Kos? Nevíte, kdy se na něj vypravit? Počasí hraje v tomto rozhodování důležitou roli. Snad Vám alespoň trochu napomůže tento článek.

3 místa, která navštívit v Dominikánské republice

3 místa, která navštívit v Dominikánské republice

Dominikánská republika patří k oblíbeným cílům turistů, kteří míří na dovolenou do Karibiku. Není se čemu divit. Pobyty jsou cenově dostupné, můžete tu relaxovat na bělostných plážích, poznávat památky, užívat si nočního života nebo jezdit po výletech. Podívejte se na 3 zajímavá místa, ktera byste v…Najděte si dovolenou na míru!
Aktuální last minute


Zajímavé odkazy